Przepeace

domowa ricotta

ricotta

O ricotcie słów kilka…

Jest to delikatny, miękki, kremowy twarożek wywodzący się z Sycylii. Smak ricotty może się różnić w zależności od użytego do produkcji mleka oraz zawartości tłuszczu. Najbardziej popularna jest ricotta z sera owczego oraz krowiego, jednak niekiedy można spotkać także produkt kozi czy nawet bawoli. Choć sam ser jest dość neutralny w smaku, stanowi on fundament wielu dań włoskich: cannoli (rurka z kruchego ciasta z nadzieniem z ricotty), makaron cannelloni, roladki z bakłażana, przeróżne tarty oraz desery.

domowa ricotta

Długo myślałam jakie danie powinno pojawić się jako pierwsze na moim blogu.

Początkowo stawiałam na wystawne, skomplikowane i pracochłonne przepisy, aż w końcu doszłam do wniosku, ze musi to być coś, co odwzorowuje moje podejście do gotowania. I tak postanowiłam pokazać wam jak w łatwy i szybki sposób można stworzyć coś samemu od podstaw. Coś, co zazwyczaj kupujemy w sklepie, bo nawet nie przyjdzie nam do głowy, by spróbować zrobić je w domu. Sama nie spodziewałabym się, że kiedykolwiek postanowie sama zrobić ser. Smak świeżej ricotty spróbowanej na Sycylii długo nie mógł wyjść mi z głowy. Starałam się odnaleźć wakacyjny smak w Polsce, jednak moje poszukiwania okazały się daremne.

 

Postanowiłam zrobić ricottę sama.

Po szybkim researchu w internecie, uświadomiłam sobie, ze właściwie ser robiłam już nie raz. Otóż pascha wielkanocna, którą przygotowuję wraz z siostrą co roku powstaje w dokładnie ten sam sposób. Od razu wzięłam się za przygotowania. Nie spodziewałam się, że sprawi mi to tyle frajdy! Satysfakcja z tego, że zrobiło się coś samemu, całkowicie od podstaw, a w dodatku z tak zadowalającym skutkiem jest warta zachodu. Po spróbowaniu świeżutkiej ricotty, myślami wylądowałam prosto na gorącej Sycylii, a sama poczułam się jak włoska nonna szykująca śniadanie dla całej rodziny. Takie proste i pyszne przepisy, wykorzystujące lokalne, świeże produkty sprawiają mi największą przyjemność w przygotowaniu. Ich smak broni się sam, bez żadnych dodatków, chociaż świetnie sprawdza się także jako towarzystwo dla świeżych warzyw czy owoców, mięs i owoców morza, pieczywa i innych dań mącznych.  Słowem są po prostu idealne.

Włoski styl gotowania jest niezwykle bliski memu sercu. Proste, choć pełne smaku dania wykorzystujące lokalne, łatwo dostępne składniki. Czerpanie z własnej kultury i docenianie darów natury. Szacunek, z jakim Włosi obchodzą się z produktami przeradza się w niesamowicie autentyczną, a przede wszystkim pyszną kuchnię. I ja właśnie tak chcę gotować.

Przepis

Składniki (na ok.200g sera):

  • 1l świeżego pełnotłustego mleka (3,2% tłuszczu)
  • 35ml śmietanki 30%
  • Pół łyżeczki soli
  • 20ml octu z białego wina lub 30ml soku z cytryny (świeżo wyciśniętego)

Przygotowanie:

  • Do garnka wlać mleko, a następnie śmietankę. Wymieszać drewnianą łyżką.
  • Ustawić garnek na średnim ogniu i wsypać pół łyżeczki soli.
  • Podgrzewać mleko aż osiągnie temperaturę 85°C (zaczną pojawiać się bąbelki powietrza tworzące piankę na powierzchni mleka). Należy uważać, by mleko nie zaczęło się gotować.
  • Dodać ocet lub sok z cytryny i delikatnie wymieszać.
  • Gdy zaczną wytrącać się białe grudki, drewnianą łyżką zagarniać je do środka garnka, tak by zrobić miejsce wciąż powstającym.
  • Po ok. 3 minutach ściągnąć garnek z gazu, przykryć pokrywką i odstawić na 15 minut.
  • W międzyczasie przygotować sitko. Należy wyłożyć je złożoną co najmniej na dwie części gazą (ja użyłam takiej o wymiarach 0,5m/0,5m). Następnie umiejscowić sitko w misce tak by płyn oddzielający się od sera do niej swobodnie ściekał.
  • Ser przekładać na gazę łyżką z dziurkami (nie przelewać całej zawartości garnka bezpośrednio na gazę).
  • W zależności od tego jaką konsystencję ricotty chcemy uzyskać należy dopasować czas, przez który będziemy odcedzać ser. Zwykle zostawiam go na 15/20 min- wtedy idealnie sprawdza się jako smarowidło do kanapek. Jeżeli zamierzacie używać jej jako bazę do sernika lub dań z makaronem należy odczekać nieco dłużej by konsystencja była bardziej zbita. Wtedy też można skręcić końce gazy i odcisnąć resztę płynu ze stałej części sera.
  • Ricottę można jeść bezpośrednio po przygotowaniu (jest bardzo smaczna na ciepło) lub przechowywać do 3 dni w lodówce.

 

Wartości odżywcze:

Na 100g ricotty: 136kcal 9,5g Tłuszczów 4,3g Węglowodanów 8,4 Białka

Porady:

  • Jeżeli chcecie podawać ricottę na słodko, jako kwas lepiej sprawdzi się sok z cytryny, natomiast do zastosowań wytrawnych radzę użyć octu winnego.
  • W zależności od stopnia kwasowości cytryny, możliwe, że konieczna będzie większa ilość soku. Należy kontrolować ilość oddzielających się grudek- jeśli nie będzie ich zadowalająca ilość należy stopniowo wlewać więcej soku z cytryny.
  • Konsystencja ricotty będzie zależała w głównej mierze od tego jak dużo płynu zostanie od niej odciśnięte. Jeśli chcecie uzyskać bardziej delikatną i kremową konsystencje pozostawcie ser na ok.15/20 min w sitku. Jeśli chcecie uzyskać bardziej zbitą masę, odcedzajcie ser przez ponad 30 min, a dodatkowo ściśnijcie gazę tak by pozbawić ser jak największej ilości płynu.
  • Aby uzyskać bardziej kremową i głęboką w smaku ricottę, można zamienić część mleka na śmietankę. Proponuję zamienić 100ml mleka na śmietankę 30%. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli chcecie podawać ricottę bez żadnych dodatków.
  • Jeżeli nie posiadacie termometru kuchennego, należy obserwować mleko. Możemy rozpoznać, że osiągnęło ono pożądaną temperaturę, gdy zacznie pojawiać się na jego powierzchni delikatna pianka i zacznie parować. Należy uważać by mleko się nie zagotowało.
  • Ser należy przełożyć na sito w momencie gdy płyn zmieni swą barwę z białej na żółtawą i bardziej wodnistą.
kanapka z ricottą

Uwielbiam propozycję podania ricotty, z którą spotkałam się w jednej z barcelońskich śniadaniowni.

Bazą dania jest dobrej jakości chleb na zakwasie, który sowicie posmarowany został właśnie ricottą. Do tego soczyste, dojrzewające w słońcu pomidory, sałata, szynka jamon serrano i dressing miodowy. Taka kompozycja to po prostu czysta poezja. Harmonia smaków- słodkiego i słonego, a do tego mnogość różnorodnych tekstur. Chleb delikatnie chrupie pod zębami, następnie wyczuwalna jest kremowość ricotty, soczysty pomidor, którego sok cieknie po palcach i ciągnąca, lekko gumowata ( w dobrym tego słowa znaczeniu) szynka- czy da się to zrobić lepiej?

peace.

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *